Central Argentino

-

Sarmiento de La Banda

Unión Santiago

-

Defensores Esquiú

Andino

-

Vélez de San Ramón

Atlético Policial

-

Club Atlético Güemes

Comercio Central Unidos

-

Instituto Santiago

Juventud Unida RC

-

Banda Norte

Tiro Federal Morteros

-

Argentino Peñarol

Sarmiento Leones

-

Alm. Brown Malagueño

Racing Córdoba

-

Alumni

Las Palmas

-

Atenas

Defensores La Boca

-

San Lorenzo Rodeo

Atlético Peñaflor

-

Trinidad San Juan

San Martín Rodeo

-

Sportivo del Bono

Juventud Alianza

-

Sportivo Peñarol

Independiente V. Obrera

-

Atlético Colón Junior

Rodeo del Medio

-

Andes

Luján de Cuyo

-

La Libertad

Pacífico

-

Atlético Palmira

Deportivo Montecaseros

-

Jorge Newbery VM

San Martín Mendoza

-

Huracán San Rafael

Alianza Campo Largo

-

Atlético Laguna Blanca

Comercio

-

Primero de Mayo

Argentinos del Norte

-

San Martín Formosa

Sol de América

-

Huracán Las Breñas

Libertad Formosa

-

Juventud Unida C.

Comunicaciones Mercedes

-

Ferroviario Corrientes

Huracán Montecarlo

-

Central Goya

Deportivo Madariaga

-

Defensores Pto. Vilelas

Huracán Goya

-

Fontana

Villa Alvear

-

Resistencia Central

Cosmos

-

Arsenal Viale

Belgrano Paraná

-

Colegiales Concordia

Viale María Grande

-

Libertad Concordia

Santa María de Oro

-

Atlético Villa Elisa

Atlético Uruguay

-

Deportivo Achirense

Atlético San Jorge

-

Juventud Pueyrredón

PSM Fútbol

-

Coronel Aguirre

Rivadavia Venado Tuerto

-

Unión Totoras

Tiro Federal

-

Ben Hur

ADIUR

-

9 de Julio Rafaela

Def. Fraile Pintado

-

Tiro Gimnasia San Pedro

San Francisco Bancario

-

Camioneros Argentinos

Talleres de Perico

-

Los Cachorros Salta

Mitre de Salta

-

Tabacal

Atletico Pellegrini

-

Independiente HY

Atletico Progreso

-

Almirante Brown de Lules

Central Norte

-

Atlético Amalia

Sportivo Guzmán

-

Deportivo Aguilares

Bella Vista Tucuman

-

San Antonio

Lastenia

-

Concepción

Viamonte

-

Independiente Chivilcoy

ADIP

-

CRIBA

Newbery Junín

-

Atlético Camioneros

Everton La Plata

-

El Linqueño

Mercedes

-

Bragado Club

Sportivo Barracas Colón

-

Atlético Baradero

Juventud Pergamino

-

Sports Salto

Sportivo Baradero

-

Belgrano San Nicolás

Defensores de Salto

-

Colonial

General Rojo UD

-

Sportsman

Deportivo Villalonga

-

All Boys Santa Rosa

Embajadores

-

Racing Olavarría

General Belgrano

-

Bella Vista

Ferro Carril Sud

-

Tiro Federal BB

Huracán Ingeniero White

-

Liniers Bahía Blanca

Racing Balcarce

-

Ferrocarril Roca

El Porvenir

-

Circulo Deportivo

El León

-

Independiente S.Cayetano

Kimberley Mar del Plata

-

Norberto de la Riestra

Independiente Tandil

-

Argentinos 25 de Mayo

Victoria

-

Boxing Club

Independiente Pto. SJ

-

Los Cuervos

Huracán de Comodoro

-

Olimpia Juniors

Estrella Norte

-

Jorge Newbery CR

Independiente Río Col.

-

La Amistad

Cruz del Sur

-

Racing Trelew

25 de Mayo La Pampa

-

J.J. Moreno

Germinal de Rawson

-

Pacífico Neuquen

Sol de Mayo

-

Deportivo Rincón

Santamarina

2' L. Fredes | 10' A. Bordon | 33' L. Acevedo | 48' M. Michel | 61' M. Michel

5-0

Villa Dalmine

Boca Unidos

0-2

Brown Adrogue

14' J. Garcia | 46' L. Nieto

Oeste

16' Danielzinho Simoes | 41' Mazinho | 54' Lidio

3-0

Juventude

Brasil de Pelotas

32' B. Freitas | 57' Nem

2-1

Paysandu PA

73' Marcao

CRB

90'

1-1

Guarani

90' D. Jussani

Flamengo RJ

7' O. Berrio | 90' E. Ribeiro (pen.)

2-1

Coritiba

46' H. Almeida

Santos AP

-

São Paulo AP

Brantford

?-?

York Region

Lobos BUAP

14' L. Quinones | 31' J. Quinones

2-2

Santos Laguna

22' O. Martinez | 43' J. Furch

Club America

0-1

Queretaro

86' Melilivu (pen.)

Toronto FC

5' J. Chapman

1-1

Colorado Rapids

76' D. Badji

DC United

62' B. Boswell

1-3

Houston Dynamo

6' A. Wenger | 15' M. Manotas | 17' M. Rodriguez

Montreal Impact

24' M. Salazar

1-2

FC Dallas

52' C. Colman | 63' C. Colman

Columbus Crew

65' J. Meram

1-0

Philadelphia Union

New England Revolution

16' L. Nguyen | 34' K. Kamara | 70' T. Bunbury | 73' T. Bunbury

4-3

Los Angeles Galaxy

22' D. Steres | 53' D. Steres | 79' A. Lassiter

La Guaira

49' J. Azocar | 78' D. Bracho

2-0

Caracas

Valencia

?-?

New York Cosmos

Valencia

0-2

New York Cosmos

53' E. Calvillo | 77' E. Ledesma

North Carolina

0-0

Swansea

Chorrillo

26' E. Mosquera | 46' A. Stephens

2-0

Tauro

Alianza

9' A. Palacio

1-2

Plaza Amador

3' J. Murillo | 35'

Curico Unido

90'

1-0

Magallanes

U. De Chile

3' Y. Leiva | 74' L. Benegas

2-0

Nublense

U. De Concepcion

0-2

Iberia

30' D. Gonzalez | 70' D. Gonzalez

Rochester

0-0

Pittsburgh

Cincinnati

32' D. Fall | 46' | 70' D. Konig

3-0
88'

Harrisburg City Islanders

Tampa Bay

40' J. Cole | 69' M. Paterson

2-0

Charleston

Richmond Kickers

46' Oliver | 47' L. Fernando Nascimento | 87' S. Asante

3-2

Bethlehem

39' A. Jones | 69' K. Tribbett

Quindio

14' W. Galeano | 43' S. Mena

2-1

Orsomarso

38' M. Payares

Juventus

63' G. Chiellini

1-2

Barcelona

15' Neymar | 26' Neymar

Jamie Vardy and Gareth Bale nominated for SPOTY

Jamie Vardy and Gareth Bale have been nominated for the BBC Sports personality of the year 2016.

Vardy was key to Leicester City’s remarkable Premier League title win as he scored 24 goals. Bale won the Champions League with Real Madrid and lead Wales to the Euro 2016 semi finals as he scored 3 goals in the competition.

Bale and Vardy are the only two footballers to be named in the shortlist and the other nominees include Nicola Adams (Boxing), Alistair Brownlee (Triathlon), Sophie Christiansen (Equestrian), Kadeena Cox (Athletics/Cycling), Mo Farah (Athletics) , Jason Kenny (Cycling), Laura Kenny (Cycling), Andy Murray (Tennis), Adam Peaty (Swimming), Kate Richardson-Walsh (Hockey), Nick Skelton (Equestrian), Dame Sarah Storey (Cycling), Max Whitlock (Gymnastics) and Danny Willett (Golf).

The last footballer to win the award was Ryan Giggs in 2009 and this years winner will be announced on December 18th. The winner of the award will be decided by members of the public, who will be able to vote during the show either online or by phone.